"Niech Twoje pożywienie będzie dla Ciebie lekarstwem, a Twoje lekarstwo pożywieniem."

Hipokrates

Ajurweda

Ajurweda - "Wiedza o życiu"

 

Ajurweda, czyli "wiedza o życiu" jest jednym z najstarszych systemów medycznych na świecie liczącym sobie ok. 5000 tys. lat, wywodzącym się z Indii.

Ajurweda została w 1979 roku uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii.

Ale co to tak naprawdę oznacza ? 

Co może nam zaoferować ta starożytna wiedza ?

W czym może nam się przydać ta wiedza w czasach w których zewsząd padają hasła fit, bio i eco ? W czasach w których mamy ciągły i nieustający przepływ informacji na temat jak żyć, co jeść, jak mówić, jak chodzić cho dzić, kiedy kłaść się spać. W czasach w których ogrom informacji często sprzecznych ze sobą nas przytłacza i powoduje coraz większe zniechęcenie i zagubienie. I w końcu w czasach w których mamy tak dalece rozwiniętą medycynę i naukę.

Co może nam zaoferować Ajurweda?

A, i tu Cię może zaskoczę...może dać nam bardzo wiele.

Choćby to, że jest to wiedza, która liczy sobie tysiące lat i która przez te lata trwa niezmiennie. Przekaz w niej zawarty nie został w żaden sposób podważony, a doniesienia dzisiejszej nauki co rusz wskazują na odkrycia o których, Ajurweda wiedziała już od dawien dawna. 

Ajurweda podchodzi do człowieka w sposób całościowy, uwzględniając nasze ciało, duszę i umysł.

 Na gruncie Ajurwedy brak równowagi na, którejkolwiek z tych płaszczyzn może powodować zaburzenie i generować dolegliwości.

Ajurwedę charakteryzuję indywidualne podejście do każdego.

Na gruncie tej starożytnej wiedzy wyróżniamy 3 doszę, które można też nazwać typami psychofizycznymi, gdyż każda z dosz posiada pewien zestaw cech zarówno fizycznych jak i psychicznych.

Każda z 3 dosz składa się z kombinacji 2 żywiołów.

 

Dosza Vata – powietrze i eter - Moc Impulsu

Dosza Pitta – ogień i woda - Moc Transformacji

Dosza Kapha – woda i ziemia - Moc Spójności

 

W momencie narodzin każdemu z nas przypada pewien pakiet, zestaw dosz, które determinują to jacy jesteśmy i jak funkcjonujemy w świecie.

Określają nasze silne i słabe strony, tendencje do chorób i występowania określonego rodzaju dolegliwości.

Konsultacje Ajurwedyjskie służą temu, aby ustalić jaki jest „Twój pakiet wyjściowy”, ale także to, która z dosz w twoim życiu generuje problemy.

Jeśli już wiesz kim jesteś i jaki przypadł Ci pakiet w udziale, to możesz rozwijać się zgodnie ze swoją naturą, uwarunkowaniami mając przy tym świadomość swoich ograniczeń i szanując je.

Nie będziesz już jak zebra w stadzie koni próbując za wszelką cenę im dorównać, a przy tym zazdrościć im szybkości, gracji, umaszczenia i smukłej sylwetki. Takie niedopasowanie powodować będzie nagromadzenie się frustracji, które następnie zamanifestują się na poziomie ciała różnego rodzaju dolegliwościami. Zrozumienie to uzdrowienie. Właśnie w zrozumieniu tkwi klucz do harmonijnego życia.

Ajurweda uczy nas samoakceptacji i zrozumienia, a następnie pokazuje nam w jaki sposób możemy funkcjonować we współczesnym świecie, aby cieszyć się długim życiem w zdrowiu i jasności umysłu.

Świat „mojej Ajurwedy” daleki jest od idealistycznego wypełniania zaleceń. Jest to świat w którym, nie funkcjonują nakazy i zakazy, zwroty typu „muszę” , powinnam”. Świat w którym „mogę” , „chcę”, „rozumiem” i „czuję” to słowa kluczowe. 

Ale także świat w którym życie płynie poprzez współgranie z rytmem natury, rytmem dobowym, rytmem pór roku. 

Świat, który zmienia się w zależności od tego jaką przychodzi pełnić mi w danym momencie rolę życiową........Ajurweda zawsze jest w tle.

Czasami dysponuje zasobami, aby czerpać z niej bardziej a czasami mniej, ale zawsze mam tą świadomość, że ona jest stała, niezmienna od kilku tysięcy lat i zawsze mogę sięgnąć do zasobów jej niezmiennej wiedzy.

Dlatego też jeśli ty też czujesz, że Ajurweda to coś dla Ciebie, coś czego Ci brakuje, czego potrzebujesz, to zapraszam Cię serdecznie na konsultację:).

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych